Rozsudok Krajského súdu Košice sp. zn. 3Co/156/2015 – argumentácia rozsudku zo dňa 17.3.2016 – teda tesne po účinnosti z.č. 440/2015 Z.z. Zákona o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov – Krajský súd veľmi jasne a vhodne vysvetlil, kedy sa profesionálny šport a jeho výkon pre športový klub považuje v zmysle Zákona o športe za zamestnanecký vzťah. Zjednodušene povedané – vždy, ak výkon športovej činnosti má znaky závislej práce. Tento výklad korešponduje s dôvodovou správou k zákonu, no bohužiaľ – jeho obsah nereflektuje diane predovšetkým v slovenských hokejových kluboch, kde mimo HC Košice a (dnes už) Slovan Bratislava podľa dostupných informácií aj naďalej existujú zmluvy s profesionálnymi športovcami v režime SZČO.
“Nad rámec odôvodnenia súdu prvého stupňa, s ktorým sa odvolací súd stotožňuje, uvádza odvolací súd („obiter dictum“), že vo vzťahu profesionálnych športovcov a klubu v kolektívnych športoch existujú určité prvky závislej práce, čo však v žiadnom prípade nevylučuje možnosť, že medzi športovcom a klubom môže existovať aj iné právne vzťahy než vzťahy pracovnoprávne. Odvolací súd poznamenáva, že neexistencia konkrétneho riešenia právneho postavenia športovcov viedla k prijatiu zákona č. 440/2015 Z.z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento osobitný zákon upravuje vzťah profesionálneho športovca v kolektívnom športe a jeho klubu tým spôsobom, že ak výkon jeho činnosti spĺňa znaky závislej práce, vykonáva profesionálny športovec šport na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu. Tento zmluvný vzťah sa považuje za tzv. iný pracovnoprávny vzťah (§ 46 ods. 1 citovaného zákona), pričom na právne vzťahy sa iba primerane vzťahujú niektoré ustanovenia Zákonníka práce.”
“Z uvedeného je zrejmé, že takto definovaní profesionálni športovci vykonávajúci profesionálnu športovú činnosť pre konkrétne športové kluby vykonávajú činnosť, ktorá má znaky závislej práce. Vzťah medzi športovým klubom a profesionálnym športovcom by mal niesť znaky zamestnaneckého vzťahu. Podľa nášho právneho názoru sa ustanovenie § 4 ods. 3 písm. c) zákona o športe, v zmysle ktorého profesionálny športovec vykonáva šport ako samostatne zárobkovo činná osoba, môže uplatniť len v prípade profesionálnych športovcov v individuálnych športoch.”