Advokátska kancelária ČOLLÁK & PARTNERI ponúkla na základe záujmu množstva klientov právne služby pro bono (bez nároku na odmenu) vo veci zriadenia a existencie leteckej akadémie pôsobiacej na Košickom letisku ( https://ak-kosice.sk/hluk-nad-kosicami-kosicanom-pomoze-kancelaria-collak-partneri-pro-bono/ )

V tejto veci aj naďalej podnikáme neustále ďalšie právne kroky smerujúce k prevereniu právnej súladnosti zriadenia a fungovania tejto leteckej akadémie. Vzhľadom na široký spoločenský dopad činnosti tejto leteckej akadémie sa o tému zaujímal aj Denník N. Prinášame Vám niektoré časti predmetného článku.

Denník N: Hukot ako vo vojne, nad Košicami lieta dvadsať Strnadových helikoptér vrátane štyroch Blackhawkov

ZDROJ: dostupné online: https://e.dennikn.sk/2178643/hukot-ako-vo-vojne-nad-kosicami-lieta-dvadsat-strnadovych-helikopter-vratane-styroch-blackhawkov-reportaz/ 

  • Z medzinárodného pohľadu je pre Slovensko výcvik afganských pilotov prestíž. Pre Košičanov, ktorým vrtuľníky hučia nad hlavami, je to nepochopiteľné.
  • Košický magistrát už stratil trpezlivosť a tlačí na leteckú školu českého zbrojára Strnada, aby jasne povedala, kedy a kde lieta. Na jeseň sa totiž pravidelne lieta menej, ľudia sa upokoja a od leta sa výcvik rozbehne naplno znova.
  • Štátne orgány nespokojným Košičanom nijako efektívne nepomáhajú, tvrdia, že na to nemajú kompetencie.

Na hluk z vrtuľníkov sa sťažovali aj v Čechách

Piloti helikoptér z Afganistanu v minulosti trénovali v českom Hradci Králové a v Pardubiciach. Niekoľko kurzov tam pokračuje dodnes. Aj tamojší obyvatelia sa sťažovali na hluk z vrtuľníkov.

V Pardubiciach, kde cvičí aj česká armáda, vojaci lietajú s Albatrosmi aj dvojmotorovými lietadlami L-410. Na výcvik používajú aj veľké helikoptéry Mi-17. Pred dvoma rokmi tu armáda trénovala aj s Gripenmi.

Hluk z leteckej premávky obťažoval niektorých obyvateľov tak veľmi, že sa odsťahovali. Štátny podnik LOM Praha potom kvôli sťažnostiam zaplatil mestu kompenzáciu milión korún.

Rozdiel medzi pardubickým a košickým letiskom je v tom, že to české letisko je vojenské a to na východnom Slovensku nie.

Hluk ako vo vojne

Prvé sťažnosti na hluk prišli už na začiatku výcviku v júli roka 2018. Obyvatelia obcí na trase preletov opisovali, ako ich hlučné stroje v noci budia a nemôžu ani tráviť čas na svojich záhradách, cítia sa, ako keby bola vojna.

Nahnevaný je aj advokát Jaroslav Čollák. V mestskej časti Barca, ktorá s košickým letiskom susedí, totiž býva. Neustále prelety helikoptér ho obťažovali natoľko, že minulý rok spustil petíciu za zrušenie tréningových letov helikoptér nad Košicami.

Čollák vraví, že to predsa musí niekto vyriešiť, pretože nie je ľudské ani normálne, že nad 250-tisícovým mestom lietajú denne vrtuľníky.

Keďže je advokát, rozhodol sa ponúknuť nielen petíciu, ale pre vysoký počet žiadostí občanov aj to, že ostatných obyvateľov bude jeho kancelária pro bono zastupovať. V rukách tak má už teraz plnú moc na zastupovanie od skoro 600 nespokojných Košičanov.

Čollákova kancelária sa snažila prísť na to, kto za problém zodpovedá, a napokon leteckej škole aj štátnym orgánom zaslala koncom júla predžalobnú výzvu.

Úrady podľa Čolláka reagovali neuspokojivo. Akčne odpovedali Strnadove firmy, ktoré advokátsku kanceláriu aj Čolláka ako fyzickú osobu zažalovali. Čollák odmieta zverejniť vysvetlenie, o čo žalobcom ide,  aj to, aké ďalšie kroky chce jeho kancelária podniknúť. Rovnako mlčí aj vrtuľníková firma.